תפריט

מרפאת שיניים, עזרה ראשונה שיניים

סדציה לילדים ומבוגרים

טיפולי שיניים מלווים לעתים בכאבים ומטופלים רבים, מבוגרים וגם ילדים, חווים חרדה גבוה לקראת ובמהלך הטיפול. סדציה מאפשרת למטופלים להתמודד עם החרדה, למנוע אי נוחות, למנוע כאבים ולאפשר לרופא השיניים להשלים את הטיפול. סדציה ניתנת גם למטופלים בעלי צרכים מיוחדים או במקרים שבהם הטיפול ארוך וממושך במיוחד.

בשנים האחרונות מספרם של המטופלים הבוחרים לעבור טיפולי שיניים תחת סדציה גדל בהתמדה בשל מספר סיבות. הסיבה הראשונה היא המודעות הגבוהה לחשיבות של טיפולי השיניים ולסטנדרטים האסתטיים הגבוהים והסיבה השנייה היא ההתפתחות המשמעותית של תחום ההרדמה הכללית אשר הפכה את טיפולי ההרדמה לקלים ופשוטים יותר ועם הרבה פחות סיכונים. שתי הסיבות האלו דוחפות גם אנשים שבעבר היו נמנעים מטיפולי שיניים, לאזור אומץ, להגיע אל רופא השיניים ולטפל בבעיות שמהן הם סובלים.

מהי סדציה?

סדציה היא מצב של טשטוש, בין ערות לבין הרדמה כללית. הסדציה מהווה אלטרנטיבה להרדמה מלאה ומחייבת נוכחות של רופא מרדים. בזמן הטשטוש קיימת תחושה של רגיעה דמוית שינה, המטופל ערני לחלוטין, אך הוא אינו חש בכאבים או בתחושת אי נוחות ואין לו זיכרון שלילי מהטיפול.

במהלך כל הטיפול נמצאים בקליניקה שני צוותים. רופא השיניים המטפל ורופא מרדים וסייעת. בזמן ההרדמה בודק הרופא המרדים את לחץ הדם של המטופל, את הדופק וסטורציה ומעשיר את מערכת הנשימה של המטופל. בסיום הטיפול מפסיק הרופא המרדים את מתן התרופות והמטופל מתעורר בתוך מספר דקות.

התגובות להליך הן טשטוש, הפחתת כאבים ושיתוף פעולה עם הרופא המטפל ללא התנגדות מצד המטופל או ללא כל מגבלה אחרת. טיפולי שיניים בשילוב סדציה מאפשרים לרופא השיניים לטפל במגוון של בעיות שיניים כמו השתלות שיניים, הלבנת שיניים, יישור שיניים וטיפולי שיניים נוספים.

לאחר הטיפול ייתכנו מספר תופעות לוואי כמו, יובש בפה, ישנוניות, בחילות או הקאות, תופעות החולפות כעבור מספר שעות.

סוגים שונים של סדציה בטיפולי שיניים

סדציה נשאפת – זהו מצב של שינוי מבוקר והפיך במצב ההכרה של המטופל המתרחש עקב שאיפת תערובת מבוקרת של חנקן דו חמצני.

 סדציה הכרתית – זהו מצב של שינוי הפיך ומבוקר במצב ההכרה של המטופל המתרחש על ידי מתן תרופות. במצב זה שומר המטופל על תגובות חיוניות, מגיב למגע יד או כאשר הוא נקרא בשמו. על אף שהמטופל מסוגל להגיב לסביבה, הוא נמצא במצב עמוק של רגיעה, הוא אדיש לתהליך ואינו זוכר את הטיפול.

 סדציה עמוקה – זהו מצב של חל שינוי הפיך ומבוקר במצב ההכרה של המטופל, הרפלקסים החיוניים ירודים, אך קיימים והוא אינו מגיב למגע יד ולמי שקורא בשמו.

מתי ימליץ רופא השיניים על סדציה לילדים ומבוגרים?

  • במקרים של חרדה מטיפולי שיניים.
  • כאשר המטופל סובל מרפלקס הקאה מוגבר, רפלקס שאינו מאפשר לקיים טיפול שיניים רגיל.
  • כאשר המטופל סובל ממוגבלות פיזית או נפשית המונעת ממנו לשתף פעולה עם רופא השיניים או לשבת ישיבה ממושכת על כיסא הטיפולים.
  • כאשר המטופל נדרש לעבור טיפולים מורכבים וארוכים אשר אי אפשר לבצע אותם בהרדמה מקומית או כאשר עדיף לבצע אותם תחת סדציה.

מהן ההנחיות לקראת הטיפול ולאחריו?

מתן תרופות ההרגעה מחייב צום אשר מבטיח שהקיבה תהיה כמעט ריקה ובכך תימנע שאיפה של תוכן הקיבה אל הריאות בזמן שהמטופל נמצא תחת ההשפעה של תרופות ההרגעה. לכן על המטופל לצום כשש שעות לפני הטיפול, להימנע ממזון, וכשעתיים לפני הטיפול לשתות מים בכמות קטנה.

 לאחר הפעולה על המטופל , מבוגר וגם ילד, להישאר בחדר התאוששות תחת ההשגחה של הרופא המרדים. רק כאשר יוודא הרופא כי המטופל נמצא במצב של ערות מלאה וכל מערכות הגוף חזרו לתפקד הוא ישוחרר לביתו.

כל המטופלים, גם המבוגרים, משוחררים בליווי מבוגר והמטופלים המבוגרים מונחים שלא לנהוג באותו היום.

 חשוב להימנע מפעילות הדורשת מאמץ גופני. ילדים צריכים להיות תחת השגחה של מבוגר אחראי ועליהם להימנע ממשחקי גן, ריצה, השתוללות ועוד כדי שלא ייפלו ויקבלו חבלה.

 יש לאכול ולשתות בהדרגה במשך השעות לאחר הטיפול, במקרה של חוסר תיאבון אפשר לוותר על האכילה, אך חשוב להקפיד על השתייה.

למחרת הטיפול, הן המבוגרים והן הילדים יכולים לשוב לפעילות שגרתית מלאה. 

 סדציה לילדים – מתי יש צורך לחזור למרפאה לקבלת עזרה או לפנות לחדר מיון?
  • כאשר הילד שעבר טיפול שיניים בסדציה מרבה להקיא, כחמש עד שש הקאות, והוא מסרב לשתות.
  • כאשר הילד ישנוני, אפאטי וקשה להעיר אותו.
  • כאשר הילד סובל מקוצר נשימה.
  • או במקרה של כל תופעה חריגה אחרת.

איך לבחור מרפאת שיניים לטיפול שיניים בסדציה?

 פעולת הסדציה מתבצעת על ידי רופא מרדים, מומחה להרדמה.

 כדי לבצע טיפולי שיניים בסדציה או בהרדמה מלאה על מרפאת השיניים לקבל אישור מיוחד מטעם משרד הבריאות.

כדי לקבל אישור לטיפולי שיניים בהרדמה חייבת המרפאה לעמוד במספר תנאים. עליה להיות מצוידת במכשירי ניטור, במערכת הנשמה, בציוד החייאה ובציוד לשעת חירום.

 במרפאתו של ד"ר יורם מילר נהנים המטופלים מיחס אישי המלווה בסבלנות רבה ובהסברים על התהליך. המרפאה מצוידת בכל הציוד הנדרש ופועלת באישור של משרד הבריאות.

שינוי גודל גופנים
Visit Us On FacebookVisit Us On Google PlusVisit Us On Youtube